HTML

The truth is out there...

Olyan igazságokat tárunk fel ezen oldalon, melyet a média nem tud, nem mer, nem akar feltárni, mégis sok ember mindennapjait befolyásolják...

Friss topikok

  • safranek: Egyébként abban teljesen igazuk van, hogy az átvétel simán megy. Na de a működtetés, az nem! (2013.01.25. 11:34) A miniszter, aki már nem mer nevetni…
  • főpilóta: Amit írtál, szinte végig liberális baromság, de az utolsó bekezdés aztán végképp. 1989 "ugyanazon... (2012.10.23. 19:16) Valami történt...
  • kaposvaripuzser: @azvanhogy: Kedves! Örülök, hogy ennyire interaktív kapcsolatban álltok a hallgatókkal, a feed-bac... (2012.10.01. 13:37) Görög-saláta
  • miaszosz: egy kisse ironikus video eme kiemelt esemenyrol. a kepek magukert beszelnek. :-D kaposvarmost.hu/... (2012.08.09. 00:56) MIZU, Kaposvári Egyetem?

Címkék

2012.09.25. 13:28 kaposvaripuzser

"Na, baszd meg!"

Hangzik el nap, mint nap a legtöbb iskolában…SAJNOS! De ettől még tény. Mint ahogy az is tény, hogy erre nincs megfelelő szankció sem a kiválóan összeszerkesztett köznevelési törvényben, sem a helyi szabályzatokban. Nincs szabályozva az sem, hogy mit tehet, illetve mit kell tennie a pedagógusnak, vagy épen az intézmény vezetőjének, ha a diák óra alatt az asztalra feltett lábakkal zabálja a hamburgert. Jah, bocs: be kell hívatni a szülőt. Rendben. Telefon, szülő bejön. Szülő el kezd panaszkodni, hogy ő sem tud mit tenni a gyerekkel, nincs is rá ideje, mert 3 műszakban dolgozik a gyárban, sokszor hétvégén is, mert kell a pénz. Tehát ezzel ki is merítettünk minden lehetséges jogi formulát. Illetve dehogyis: lehet neki adni szaktanári figyelmeztetést, azután osztályfőnöki figyelmeztetést és megrovást, majd ugyanezt igazgatói és tantestületi szinten. Meg persze végül meg lehet kérni a szülőt, hogy vigye másik iskolába. No de! Józan paraszti ésszel könnyen felfogható, hogy egy városon belül, ha egy tizenpáréves diákot az elviselhetetlen magatartása miatt eltanácsolnak egy általános iskolából, akkor nem fog kapkodni a többi iskola, hogy a soraiban tudhassa.

És akkor térjünk is át az országos port kavaró kaposvári iskolaigazgató ügyére. Alapszituáció: valaki eldobott egy almacsutkát az iskola folyosóján, senki nem szólt a társának, hogy „haver, ne legyél már ekkora bunkó, erőltesd meg magad és dobd már a 20 centivel távolabb lévő kukába!” Murphy-törvénye szerint, természetesen éppen ekkor érkezik az igazgató, akinek a helyszínen lévő diákok közül senki nem tudja megmondani, kinek a kezét hagyta el pár másodperccel korábban az almacsutka (átmenti amnézia???). A igazgató ezt követően erőteljesebben is elismétli a kérdést, és ekkor csodák csodájára az egyik lány  - egy laza: „te sem láttad, ki dobta” megjegyzéssel a válla fölött – felszedi a hulladékot. A szituációtól felháborodott pedagógus a hangnemet és a tartalmat is kérdőre vonta a diáklánytól, ám „Merida, a bátor” már szemtől szemben nem volt képes elismételni előző gondolatait. Egy dolog tény: ezt követően sem kellett volna feltétlenül felpofozni az iskola folyosóján a kiskorút. Ezzel azóta biztosan az érintett is tisztában van. Kicsit vizsgáljuk meg más oldalról is azonban a helyzetet. Gondoljuk végig a következőt: kezdő tinédzser gyermekünk áthívja barátait a MI lakásunkba. A kezdeti beszélgetés után almacsutkával dobálóznak, majd miután felszólítjuk őket, hogy valaki azonnal tegye az erre kijelölt szeméttárolóba, visszakaffog valamelyik, hogy „te is megfoghatnád, baz’ meg!” Na, most tegyük a kezünket a szívünk tájékára és mondja azt valaki, hogy nem vágná pofán azonnal a gyereket.

Nem fogok pálcát törni senki mellett. Csak kicsit bele kellene gondolni a dolgokba, mielőtt – akár erkölcsi, akár jogi – ítéletet mondunk. Nem mondom, hogy a pedagógus nem hibázott. De ugyanakkor idézném a bírónőt: „Egy iskolaigazgatótól azért okkal elvárható – főleg, miután hosszabb évtizedek óta ezt a nevelői tevékenységet kifogástalanul végezte – nagyon jól tudja ő, hogy különböző gyerek, különféle magatartást tanúsító, minden gyerekhez, hogy úgy mondjam, különböző eszközzel kell szabályozni.” (forrás: www.kapos.hu/hirek/kek_hirek) Ezt kicsit elemezve a következőre jutottam: a bírónő állítása szerint az érintett pedagógus szakmája kiválósága, tehát valószínűleg kellő tapasztalattal rendelkezik az ilyen és ehhez hasonló helyzetek megoldásához – itt jegyzem meg, hogy az ítélettel pedig éppen ezt vonta kétségbe, pedig a bíró nem pedagógus. A bírónő mondatának másik felének érvelése alapján több évtizedes tapasztalattal a hát mögött tisztában kellett lennie – és valószínűsítem, hogy volt is – azzal, hogy minden gyereknél más és más módszerrel lehet eredményt elérni. Ez igaz a tanulmányi előmenetelre, és igaz a pedagógus nevelő munkájára – azaz a gyerekek társadalomba való integrálására is. Az érintett pedagógus a – már korábban említett több évtizedes tapasztalatával -  döntött a fizikai módszer mellett. Ebben a döntésében valószínűleg közrejátszott az a tény is, hogy a verbális figyelmeztetéseken a tizenévesek már csak nevetnek, az ég világon semmi nevelő hatásuk nincs. Szeretném még egyszer kiemelni: nem megengedett, hogy véresre verjen egy tanár egy diákot – ha egyáltalán így történt. De vizsgáljuk már meg kicsit tágabbról is a történetet, hogy mi is vezetett idáig. És itt most nem az utolsó fél percről beszélek, hanem arról a társadalmi devianciáról – ami számtalan formában megjelent már közösségi portálokon is -, miszerint a diáknak több joga van, mint a tanárnak. Az igazságszolgáltatás már a magántulajdon tekintetében előrelépett. Emlékezhetünk, a saját tulajdonunkat bármikor, bármilyen eszközzel megvédhetjük. Kérdem én: akkor a tanár, a tanító nem védheti meg magát ha megalázzák, ha semmibe veszik, ha arcon köpik? Üljünk le, és gondoljuk végig általános iskolás korunkat! Most álljon fel az, akinek egy testi fenyítés sem jut eszébe (körmös, fejrekoppintás favonalzóval, stb…)! Valahogy gondoltam.

Ezzel szemben most egy szakmailag elismert embernek kell a kollégái, barátai és a diákok előtt megszégyenülnie. Úgy vélem ez csak újabb olaj a tűzre, hiszen a diákok felé ez egy dolgot sugall: vissza lehet szólni a tanárnak, el lehet küldeni a picsába, úgy sem lesz semmi következménye (max. kapnak egy osztályfőnökit, ami alá odahamisítják valamelyik szülő aláírását). Ehhez a törekvéshez ezúton is gratulálok! Ugyanakkor kívánom, hogy egy hónapra üljön be az ítélet meghozója üljön be valamelyik iskola tanóráira, és sétálgasson a szünetekben a folyosón. Ne a szakértők véleményére hallgasson, hanem érezze saját bőrén, milyen mélyen van ma az oktató-nevelő munka presztízse, hallja saját fülével, milyen mocskosan beszélnek már a 10 évesek is, lássa, a kortársak egymással hogyan viselkednek.

És kérem a Mélyen Tisztelt Bírónőt, hogy az egy hónap után számolja újra az érveit az ítélet mellett és ellen!

u.i.: még lehet, hogy ezt is halljuk az új ítélet után: "Baz' meg, ez felmentett!

Szólj hozzá!


2012.09.24. 16:07 kaposvaripuzser

Görög-saláta

Kezdjük ott, hogy utálom a feta-sajtot. A másik, hogy olyan éktelen gazdasági pofátlanságra hívták fel a figyelmem, amit kb. csak Görögországban néznének el (ott élőknek, vagy beutazó turistáknak). A biztosítékot – nálam, és a kedves idegennél is – a következő, a „szőkőkutak városának” határán található intézmény szociális támogatásához kapcsolódó kitöltési útmutatója tartalmazza:

 

"V. ponthoz: Egyéb intézményi, szakmai, tudományos, közéleti tevékenység: 3 pont
(HÖK tag, HÖK elnök, DJB tag, DJB elnök, referens, Koll. Biz tag, Koll. Biz elnök, TDK-án, OTDK-án való részvétel, kiemelkedő sportteljesítmény,…stb.)"

 

Gondoljuk csak végig. Egy szociális alapon nyújtható támogatásnál, miért jelent plusz pontot, ha valaki HÖK tag? Illetve álljunk meg egy pillanatra: mit is jelent HÖK tagnak lenni? Valószínűleg ezt a kérdést még senki nem tette fel az arra illetékes szervnek. Én ma éppen ráértem, és utánakerestem: KE PK HÖK SZMSZ

 5.§ A HÖK tagsága

1)         A HÖK tagja a Kar minden beiratkozott hallgatója, függetlenül attól, hogy tanulmányait milyen oktatási formában végzi.

 

Nos, innentől fogva, mindenkinek alanyi jogon járna a 3 pontà semmi értelme nincsen! (megjegyzem kíváncsi lennék majd a pontozásnál, hogy valóban a szabályoknak megfelelően mindenkinek megadják-e a jogos 3 pontot?) De haladjunk tovább a felsorolással: HÖK elnök. Ha főiskolai éveim emlékét nem koptatta meg túlságosan az abban az időben elfogyasztott alkohol mértéke, akkor a HÖK elnök, a külön „társadalmi érdekből” végzett munkájáért már amúgy is kap kiemelt juttatást, méghozzá nem is keveset. Apró – jogosságát tekintve az olvasóra bízott – kérdés: miért kapjon pluszpontot egy olyan dologért, amit önként vállalt, és egyszer már amúgy is anyagilag elismerik ezt a munkáját? Menjünk tovább: DJB tag, DJB elnök. Nos igen, itt nehéz bármit is mondani. Hogy miért? Egyrészt, mert rájuk ugyanúgy igaz, az előbb említett külön, havi rendszerességgel – általuk csak „fizetés”-ként emlegetett – közéleti ösztöndíjnak nevezett juttatás átutalása, másrészt etikailag, erkölcsileg – esetleg jogilag is – erősen kétes az, hogy a fent idézett SZMSZ alapján a DJB bírálja el a beadott támogatási kérelmeket. Ugye érezzük az abnormitását, hogy a DJB tagok – az elnökkel az élen – bírálják el a saját, és a rangban felettük álló HÖK elnök pályázatát is, ráadásként fenntartva maguknak a jogot, hogy eme minőségükben a bírálásért még előnyben is részesítsék magukat. Persze elfogadom, hogy vannak olyan halmozottan hátrányos helyzetű HÖK elnökök (haha) és DJB elnökök és/vagy tagok, akik kiemelkedő tanulmányi eredménnyel rendelkeznek – hiszen ellenkező esetben nem lenne idejük a tanuláson kívül másra -, szociálisan érzékenyek minden, hozzájuk hasonló sorstársukkal szemben, és mindemellett még társadalmi munkát is vállalnak. Egyetlen apró ellentmondást érzek a szituációban:

  1. Ha olyannyira nehéz anyagi körülmények között él, mint amennyire a pályázat beadása determinálja, akkor miért nem vállal munkát – sok társához hasonlóan?
  2. Ha a társadalmi tisztségéből fakadó jutalom összege oly mértékű, hogy ne kelljen diákmunkát vállalni, akkor hogy van valakinek pofája egyáltalán elgondolkodni azon, hogy egy szociálisan hátrányos helyzetűek számára kiírt pályázaton részt vegyen???

 

Hogy miből gondolom, hogy eszébe jut? Egyrészt csak meg kell nézni a tavalyi támogatottak EHA-kódját, másrészt, ha nem merült volna fel bevételi forrásként, akkor nem írták volna bele, vagy ha bent volt régről, elvi és erkölcsi megfontolásból azonnal kivették volna a fent idézett szövegrészletet.

 

Kedves olvasók és egyetemi hallgatók: aki nem hiszi, menjen el félévente egyszer Görögországba, és járjon utána… 

2 komment


2012.09.18. 15:12 kaposvaripuzser

Gabozsvár, Gabozsvár! Végállomás?

Az örmények magyar zászlót égetnek, a volt miniszterelnök az „ország főterén” pisál, a regnáló kormánypárt egyik tagja pedig egyenesen felszólítja a nőket, hogy 4 gyerek alatt ki ne merjék nyitni a szájukat, addig nincs se munka, se emancipáció. Látjuk és halljuk, mert itt élünk. Ezen belül is Somogyban, de legfőképp Kaposváron. Itt is minden napra jut valami sláger-gyanús eset: címzetes docensi kinevezés, újranyitó disco a belváros közepén, vagy éppen a mindig népszerű sörfesztivál. Mindezekből látszik újfent, hogy bár az évek múlnak a „Panem et circenses” közmondás mindig aktuális. Hiába a gazdasági válság, hiába az újkeletű szólás (csak két dolog biztos: a halál, és a szerdai benzin-áremelés), hiába a nemdohányzók védelméről szóló törvény, hiába minden. Az egyik oldalon nyalunk, hogy legyen jövőnk, a másik oldalon nyelünk, hogy ne lássuk a mát. Egyetemista koromban megtanultam, hogy a sörtől ugyan nem oldódik meg a probléma, no, de a tejtől sem. Ezt a felfogást látom városunkban is. Nem munkahelyeket teremtünk, nem a fiatalokat segítjük, inkább kamarazenei fesztivált szervezünk, majd pár héttel később sörfesztivált. Azért érezzük a kontrasztot?! A kellemes nyári melegben megkapja az elit, amivel meg tudja mutatni, hogy oda tartozik, majd jöhet a sok paraszt is a Lajcsira, meg a Győzikére kicsit később. Mindenki megkapja végülis, amire igénye van, csak éppen a legalja és a csúcselit közötti – enyhe osztályszemlélettel – középosztály nem. 30 pár évesen az ember még általában nem elég érett egy kamarazenei előadásra, de már régen túl van a „gyorsanbasszunkbeaztánirányazingyenbuli” korszakán is. Számukra nem kínálunk semmit. Jah, bocsi, dehogynem. Hamarosan nyílik a régi-új Retro (srácok vigyázzatok a Retro Junior nevet már lelőtték!!!). A belváros közepén, a felüljáró tetején. Csak remélni tudom, hogy nagyobb sikerrel, mint korábban. Legalábbis a halálozási statisztikák tekintetében mindenképpen. Talán nem véletlen, hogy évek óta zárva: nem lehet megfelelni – a szerkezet alapjai miatt sem – a tűz és balesetvédelmi előírásoknak, és ráadásul a vasúti magasfeszültséggel teli vezetékek felett halad el a felüljáró is.

Nem akarom idecitálni az egyetemet, mint az egyetlen olyan intézményt, mely képes lenne egy kis lelket verni a város haldokló életébe, mert ott is megvannak a mindennapi problémák (létszámcsökkenés, nehézkes akkreditáció, félévig ki nem fizetett támogatás, kétesen megválasztott HÖK, vezetők belháborúi, stb.), de mégis muszáj. Az egyetemben rejlő ifjúsági potenciál hatalmas, még sincs se ifjúsági klub, se egyetemi klub. Ugyanakkor meg lehet nézni szerda esténként a Deseda tó partját, ahol az egyetemisták százai buliznak. Persze ez a legjobb a városnak, hiszen nem dúlják fel a belváros nyugodtságát.  (Ezzel csak az Arany Péntek fedőnevű akció látszik ellenkezni) De ha az a fő irány, hogy a városban ne legyenek fiatalok, és ne mászkáljanak éjszaka a város utcáin, akkor úgy általában minek szervez a város akármilyen rendezvényt (Festők Városa, Miénk a Tér, Dorottya Napok, Kamarazenei Fesztivál, stb.). Képmutatásból már rég megvan a „jeles”, végre jó lenne, ha elindulnánk egy irányba és határozottan kitartanánk mellette, legyen az bármi is.

Jövőre be kell regisztrálnunk a 2014-es választásokhoz. Lehet sejteni, hogy kinek lesz majd ideje elmenni napközben regisztrálni: aki egész nap nem csinál semmit, csak gyönyörködik a belváros szökőkútjaiban és körforgalmaiban. Akik adóforintjaiból ezt megvalósították, és akik termelik a további befizetett adókat, azok dolgoznak látástól Mikulásig... Nincs idejük regisztrálni, és így nem is tehetnek majd semmit az ellen, ha a város szépen lassan elenyész a nagy igyekezetben...

Szólj hozzá!


2012.09.12. 16:06 kaposvaripuzser

Film-szín-ház...

Szürke, esős, novemberi délután van. Az esőcseppek kopognak a töredezett alumínium-párkányon és az üvegen. Már napok óta esik, így szinte fel sem tűnik már. A hűvös szelek tovább rontják az amúgy is depressziós hangulatot. A fiatal pár délutáni programja hetek óta ugyanaz: 16:30-ig munka, hazaérkezés után egy kis uzsonna, elmesélik két mondatban minden áldott nap ugyanazt az unalmas, munkahelyi sztorit – amire persze a hallgató fél rá sem hederít. Majd jöhet a lazító tv-zés – ki az egyik szobában, ki a másikban (focimeccs, kontra sorozat). Este pár közösen elköltött falat után gyors zuhany, majd további gubbasztás a „csoda-doboz” előtt. Egyik délután meglepő gondolat támadt a teremtés koronájában:

- Szívem, olyan régen nem mozdultunk már ki itthonról. Mi lenne, ha ma este elmennénk színházba?!

- Jajj drágám, esik is, hideg is van… Ráadásul már későn is van. Itt van mindjárt fél 6.

- Na és? Van kocsi a hideg és az eső ellen, és a fél hetes előadásra még simán odaérünk. Annak fél 9-re vége, és a Barátok közt-re éppen haza is érünk.

- Hát jó, végülis igazad van. Nem árthat meg, ha kicsit kimozdulunk.

Így tehát a pár nagyot lépett és elmentek színházba. Annyira megtetszett nekik a teátrum, hogy rendszeresen elmentek, sőt lassanként minden dolgozót keresztnevükön szólítottak, és őket is viszont. Legközelebbi kapcsolatba Pannival, Nárcisszal és Angélával kerültek. Később velük együtt jártak már szórakozni is, és több közös estét is szerveztek. A fiatal pár végül a látogatott előadásokat mindig úgy időzítette, hogy a fenti trió dolgozzon. Egy idő után szomorúan vették észre, hogy a lányok egyre kevesebbszer dolgoznak, együtt meg szinte soha. Értetlenségüknek hangot adva, összeszedték minden bátorságukat, és megkérdezték külön-külön a lányokat, hogy miért nem dolgoznak, esetleg más munkát találtak? A válaszok egybecsengőek voltak, ám annál megdöbbentőbbek. Beugró, kisegítő dolgozóként szembesülniük kellett a munka világának kegyetlen valóságával. Legyen annyi elég, hogy a személyzetis kolléganő is hasonlóan fiatal és kívánatos leányzó volt. Fiatal kora ellenére viszonylag magas pozíciót harcolt(?) ki magának. A három történet alapját az képezte, hogy – igaz különböző időszakokban, de – feltűnően közvetlen kapcsolatot alakított ki – elsősorban női – munkatársaival. Persze ez az ember húszas éveinek közepén-végén egyáltalán nem olyan szokatlan, ezért nem is tulajdonított neki senki különösebb jelentőséget. Kissé ugyan fura volt, hogy néha férfiakat megszégyenítő pajzán vicceket, mozdulatokat is megengedett magának, ám ha valaki volt a közelmúltban zenés szórakozóhelyen, akkor ezen se csodálkozik különösképpen. Ha ehhez vesszük még, hogy van barátja is évek óta, akivel szinte együtt élnek, akkor pláne csak testi-lelki barátnők közötti kapcsolatra gondolhatunk. Ahogy telt-múlt az idő, a barátnős-beszélgetős estékhez egyre gyakrabban csatlakozott – mintegy véletlenszerűen – a személyzetis kolléganő barátja, és valahogy a beosztások is mindig úgy jöttek ki, hogy egyszerre legyen a munkaidejük. De hát a véletlen, az véletlen. A lányok örültek, hogy volt munkájuk, ráadásul nagyon kedves, közvetlen és vicces a főnökasszony, akinek van egy szimpatikus pasija is. Ebben a korban majdhogynem álom-munka. Egyszer aztán valami megváltozott. Mintha a hétvégi közös találkozásokat egyre inkább a szinte ismeretlen, ám annál szimpatikusabb fiatalember kezdeményezné. Több alkalommal párja nélkül is felkereste a lányokat, akik tudván, hogy napi kapcsolatban állnak a személyzetis barátnőjükkel, így biztos nem lesz semmi féltékenység a dologból. Minél több időt töltött a lányokkal hősünk – akit az egyszerűség kedvéért nevezzük a továbbiakban Tobiás-nak –, annál inkább feltűnt, hogy valami mégsem stimmel a dologban. Szépen lassan a fiú látens homoszexualítását nem tudta tovább magába fojtani és végül elhívta kávézni a három lányt - Pannit, Nárciszt és Angélát - és kiöntötte nekik a lelkét évek óta súlyosan lekötő titkát. A vallomás mélyen felkavarta a lányokat, akik konzervatív nevelést kapván azonnal elfordultak a meleg Tóbiástól. Ennek hatására Tóbiás azonnal stílust váltott, és megfenyegette őket, hogy ha el merik mondani bárkinek - különösen a barátnőjének -, akkor elintézi, hogy többet ne dolgozzanak ott. Mivel a lányok ezzel együtt sem akartak a továbbiakban a pár társaságában lenni, egyre jobban eltávolodtak tőlük, így nem is lehetett más az eredmény, mint az egyre rövidülő munkaidő.

Visszatérvén eredeti szereplőinkhez, ugye nekik mesélték el a lányok ezt a sztorit - mint fentebb is említettem - egymástól függetlenül ugyanebben a formában. Igazi hőseinknek más sem kellett. Ettől a pillanattól kezdve soha többet nem mentek színházba. A közösen, otthontól távol töltött esték hangulata viszont annyira az életük részévé vált, hogy továbbra is eljártak együtt. Mostantól kezdve azonban már a multiplex mozik lettek a célpontok. Remélhetőleg ott nem tapasztalni hasonló dolgokat... Bár a mai világban semmi nem lehetetlen!

Szólj hozzá!


2012.09.11. 13:30 kaposvaripuzser

Meg kell valljam nem véletlenül maradtam csendben pár napig (hétig). Vártam, hogy lesz-e valami eredménye eddigi okfejtéseimnek. Lett. Még nagyobb hallgatás minden irányból. Persze amint látom és tapasztalom, ez egyre inkább elterjed. Ha baj van, elbújnak, behúzzák fülük-farkuk (már akinek van), és lapítanak, mint szar a fűben. Egész addig, amíg valaki végig nem trancsírozza a marék szart, és akkor hosszan elkenődve tűnődnek azon, vajon nem lett volna-e egyszerűbb keményen kiállni és felvállalni egy pofont, ahelyett, hogy porig aláznak? Úgy néz ki nem. Sőt rátesznek az érintettek mindig egy-egy lapáttal. No mindegy. Tovább kutatunk Gabozsváron, mik azok a sokak által tapasztalt és sokak által titkolt információk, amelyeknek mindenképpen napfényre kell kerülniük, vagy legalábbis megérnek egy misét… 

Szólj hozzá!


süti beállítások módosítása